Sledování zásilek a jak postupovat

letadlodoprava

Na úvod pravidla ze strany Aliexpressu, najdete je zde. Jedná se o jednu z nejdůležitějších stránek na Aliexpressu, málokdo jí však četl. Kdo nečte pravidla, ten se pak diví.

Obecně se dá říci, že na Aliexpressu platí pravidlo, že pokud neobdržíte zásilku do 60 dnů od objednání, pak vám Aliexpress vrátí peníze (pokud je však zdržení způsobeno například celním řízením, tak se lhůta prodlužuje).

 

AXACP2
Nejvyužívanější servery na sledování zásilek jsou 17track

a track24.

 

Je několik druhů zásilek, převážně dle přepravní společnosti.

 

Hodně často se setkáte s podobným číslem zásilky, bez písmenek, například 04190615334. Jedná se o obyčejný balíček zasílaný přes čínskou poštu. Taková zásilka se dá sledovat jen na území Číny, v ČR rozhodně ne. Znamená to tedy, že není třeba panikařit, že se na sledování nic nezobrazuje. Jen je třeba si hlídat ochrannou lhůtu a pokud se blíží ke konci, tak buď požádat prodejce o prodloužení ochranné lhůty a nebo otevřít spor (v situaci, kdy neobdržíte zásilku do 60 dnů od objednání). Uplynutím ochranné lhůty se totiž objednávka automaticky potvrdí a vy již nemůžete reklamovat, že jste zboží neobdrželi.

 

Hodně často se setkáte s číslem zásilky s písmenky, například RF449590706CN. Jedná se o doporučenou zásilku zaslanou přes čínskou poštu. Takovou zásilku můžete sledovat po celou dobu přepravy. Může se však stát ( a v poslední době se stává celkem často), že na území ČR jsou údaje chybné. Zřejmě to je z přetížení zaměstnanců České pošty. Pokud tedy na sledování vidíte, že zásilka byla doručena úplně někam jinak, například 300 kilometrů od vás, nepanikařte. Napište prodejci, případně otevřete spor, ve většině případů však zásilka za pár dnů dorazí k vám. Někdy sledování ukazuje i to, že je zásilka ještě na překladišti pošty a vy už jí máte dávno doma. A zase hlídejte si ochrannou lhůtu, ať v případě problémů nepropásnete možnost otevřít spor.

 

Můžete se setkat i s čísly zásilek například  YT1627028979222015. Číslo zásilky má sice písmenka, jedná se však o zásilku, kterou nelze na území ČR sledovat, i když systém říká něco jiného. Jedná se o falešné údaje a nemá cenu panikařit, chce to prostě jen čekat a hlídat si ochrannou lhůtu. Systém Aliexpressu uvádí, že zásilka v ČR nejde sledovat, 17track uvádí jiná data, nelogická data, protože každá zásilka z ciziny musí projít stejnou cestou. Rozdíl je vidět na následujících obrázcích.

1) systém Aliexpressu říká, že zásilku nelze v ČR sledovat

alizasilka

2) systém 17track říká, že zásilka je v Rumburku a vyhnula se SPU v Praze 🙂

17trackzasilkafake

3) pravdivé údaje na 17track vypadají následovně

17trackzasilkagood

Když to tedy shrneme, jediné, co je třeba sledovat, je ochranná lhůta u vaší objednávky. Kdo si nehlídá ochrannou lhůtu, může přijít o peníze.  Kdo si jí hlídá, buď požádá prodejce o prodloužení a nebo otevře spor.  Doporučujeme však otevírat spory až ve chvíli, kdy se blíží lhůta 60 dnů od odeslání zásilky.

 

PS:  Pokud se vám ve sledování zásilky objeví údaj Shipment Canceled / odeslání zrušeno, tak i v tomto případě platí, že je třeba si hlídat ochrannou lhůtu v systému Aliexpressu a ostatní věci vám moc zajímat nemusejí. Informace o sledování zásilky můžou být pravdivé, ale nemusejí. Některým lidem již zásilka s hláškou Objednávka byla zrušena dorazila.

Pokud bude se zásilkou nějaký problém, bude ho řešit prodejce, ne vy. Vy máte jen jediný úkol, hlídat si ochrannou lhůtu vaší objednávky. Můžete však i napsat prodejci, jestli má lepší informace o stavu zásilky, než jsou ve sledování.

 

 

 

Prostor pro vaše komentáře

2 Comments