Rok 2020 – Konec levného nakupování na Aliexpressu

Vypadá to, že  se pomalu obnovují cesty balíčků z Číny do ČR, tedy že zase funguje čínská pošta a přepravní CARGO společnosti. Což je jistě dobrá zpráva, ale je třeba si pamatovat, že často jde s dobrou zprávou i zpráva špatná.

Ta špatná zpráva, která bude mít zásadní vliv na změnu  nakupování na Aliexpressu, vychází z rozhodnutí Rady Evropské Unie. https://www.consilium.europa.eu/cs/press/press-releases/2017/12/05/vat-on-electronic-commerce-new-rules-adopted/

V tomto rozhodnutí je zrušeno osvobození od DPH pro zásilky ze zemí třetích zemí, jejich hodnota nepřesahuje 22 eur. Časový harmonogram pro zrušení této výjimky jednotlivými  členskými zeměmi je rok 2021.

Změny daňových zákonů nabývají účinnosti nejčastěji k 1.1., takže se necháme překvapit, kdy tato  změna bude v české legislativě provedena.  (Paragraf 71 Zákona o dani z přidané hodnoty, (3) Od daně je dále osvobozen dovoz

a) zboží, jehož úhrnná hodnota nepřesahuje 22 EUR, s výjimkou alkoholických nápojů, parfémů, toaletní vody, tabáků a tabákových výrobků, )

Nejčernější scénář

Zrušení osvobození od DPH bude platit od 1.1.2021. Všechny balíčky ze zahraničí mimo EU podlehnou celnímu řízení. Za to si Česká pošta naúčtuje 200,- Kč. K tomu doplatíte DPH z ceny zboží a případně i DPH za poštovné dle ceníku ČP, v případě, že poštovné bylo „free shipping“.

To tedy znamená například následující:

Kryt na mobil v přepočtu cca za 100 Kč

Poplatek za vyřízení  celního řízení 200 Kč

DPH z ceny zboží  21 Kč

DPH v případě free shippingu cca 100 až 200  Kč

Výsledek = navýšení ceny o 221 až 421 Kč

Jak je z případu vidět, takový nákup postrádá smysl. Zřejmě to je hlavní cíl rozhodnutí Rady Evropské Unie, protože pak se výrazně sníží vytíženost celních pošt.

Jak je z případu vidět, DPH není problém, pokud si ohlídáte „free shipping“, problém je poplatek za vyřízení celního řízení.  Je možné, že ČP upraví svůj  ceník, ale nelze očekávat, že by tento poplatek výrazně snížila….

Termín 1.1.2021 zatím není  potvrzený a finální, může to být o několik měsíců i o rok později, ale není to moc pravděpodobné.

Čínské společnosti aktuálně staví a otvírají nové sklady v EU, které vyřeší proclení zásilek, otázkou je,  jestli  čínská vláda bude dotovat poštovné na území EU. Zřejmě ne.

Berte tedy rok 2020 jako poslední rok levného nakupování na Aliexpressu, který zakončí oblíbený svátek 11.11. Pozdější objednání už  bude rizikové, vzhledem  k poplatku za  proclení.

PS:  Doporučujeme si  koupit sklíčka na mobily pro  celou rodinu, několik krytů do zásoby a trenýrky a ponožky pro celé příbuzenstvo na několik let dopředu, ať máte co dávat k ježíškovi 🙂

Prostor pro vaše komentáře