Ochranná lhůta Aliexpressu

AXACP2

Aliexpress poskytuje kupujícím takzvanou ochranu kupujícího, která je v podobě ochranné lhůty, kterou Alliexpress poskytuje. Ochrana kupujícího se dá shrnout do tří bodů a jste tedy chráněni v těchto bodech.

Zboží, které jste si objednali, nedorazilo ve lhůtě 60 dnů od odeslání.
Zboží, které jste obdrželi, není takové, jak bylo popsáno při nákupu.
Zboží, které obdržíte, je falešné ( případně když celníci zboží zabaví).

Celý proces funguje tak, že vy jako kupující platíte cenu za objednané zboží na účet Aliexpressu. A do doby, než se objednávka dokončí uplynutím ochranné lhůty, nebo když potvrdíme bezproblémové přijetí zboží, jsou vaše peníze stále na účtu Aliexpressu. Aliexpress peníze na účet prodávajícího odesílá, až když uplyne ochranná lhůta ( plus 15 dnů k tomu) nebo když potvrdíte, že jste zboží v pořádku dostali (plus 15 dnů k tomu)

Délku ochranné lhůty vidíte v systému Aliexpressu u každé vaší objednávky.

ochranná-lhůta

 

Buyer Protection time remaining znamená v češtině:” Zbývající čas ochranné lhůty”. V tomto případě tedy do konce ochranné lhůty zbývá ještě 54 dnů.

U další objednávky je to samé zobrazení.

 

ochranná-lhůta2

V tomto případě ochranná lhůta pro tento nákup končí za 23 dnů.

Standardní ochranná lhůta na Aliexpressu je 60 dnů. Pokud vám zboží nepřijde do 60 dnů, máte nárok na vrácení platby za zboží. Je tedy třeba hlídat si konec vaší ochranné lhůty. Pokud prodávající nastavil kratší ochrannou lhůtu (například 45 dnů), pak je dobré ochrannou lhůtu prodloužit, aby celkově byla těch 60 dnů.

Ochrannou lhůtu prodloužíte následujícím způsobem. Kliknete na View Detail, tedy Podívat se na detail objednávky.

detail-objednávky

 

Dostanete se na následující stránku:

informace-o-objednávce

 

Na této stránce je modře napsáno Request to extend Purchase Protection, což v češtině znamená ” Žádost o prodloužení ochranné lhůty”. Pokud na to kliknete, vyskočí na vás následující okno:

Prodlouzeni-ochranne-lhuty

 

Tady vyplníte číslovku, o kolik dnů chcete ochrannou lhůtu prodloužit. Já jsem tam dal 20 dnů. Pak vaši žádost potvrdíte tlačítkem Confirm. Obvykle do dvou vám prodávající prodlouží ochrannou lhůtu.

Nebo stačí prodejci  jednoduše  poslat zprávu, ať prodlouží ochrannou lhůtu

Pokud se vám blíží ke konci ochranná lhůta v délce 60 dnů a zboží jste ještě neobdrželi, pak je dobré napsat prodejci, kde se buď dohodnete s prodejcem na řešení, případně otevřete spor a váš spor rozsoudí Aliexpress. K otevření sporu slouží tlačítko Open dispute (Otevřít spor)

ochranná-lhůta (1)

 

Může se  stát, že vám systém napíše, že spor lze otevřít až po ukončení ochranné lhůty. V tom případě je třeba spor otevřít ve lhůtě 15 dnů od potvrzení přijetí zboží ( i v případě, že systém Aliexpressu potvrdí přijetí zboží při uplynutí ochranné lhůty).  Lhůta 15 dnů je poslední možnost, jak otevřít spor, pak už s reklamací objednávky nic neuděláte a Aliexpress posílá peníze prodejci.

 

Prostor pro vaše komentáře

3 Comments