Jak postupovat v hektické předvánoční době, když čekáte na balíčky

V srpnu jsme vám dali návod, jak správně nakupovat na vánoce, hodně lidí ho však ignorovalo, jako ostatně i ostatní užitečné návody a rady na webu www.aliprodejna.cz .

Teď se tedy můžeme podívat, jak postupovat, pokud čekáte balíček z Aliexpressu v době, kdy jsou Česká pošta, ale i ostatní přepravci po celém světě přetížení. Bez stresu, bez nervů, prostě s nadhledem a klidem. Letošní vánoce zřejmě pro drtivou většinu z nás nejsou ty poslední, vánoce nejsou jediným svátkem v roce, kdy můžete obdarovat  své blízké nebo správce skupiny 🙂

  1. Pokud se jedná o balíček, který se nedá sledovat, tak nedělejte nic jiného, než že si jednou za týden zkontrolujete ochrannou lhůtu v systému Aliexpressu. A pokud se blíží ochranná lhůta ke konci, vždy je dobré požádat o prodloužení ochranné lhůty a být trpěliví, případně pak otevřít spor, pokud trpěliví už nejste. Trpěliví vydrží čekat 2,5 měsíce a více.
  2. Pokud se jedná o balíček, který se dá sledovat, tak si v první řadě opět hlídejte ochrannou lhůtu. Platí tu poučka z bodu 1). Pokud se balíček dle sledování dostane na území ČR a delší dobu se dle sledování nehýbe, můžete zkusit zavolat na poštu, kde se balíček zasekl, nejčastěji na SPU (sběrný přepravní uzel). Pokud se dovoláte, třeba to dokážou urychlit, pokud balíček dohledají.
  3. V každém případě je nutné si jednou za 7 až 14 dnů zajít na poštu a zkontrolovat, co pro mne na poště mají. Někdy totiž sledování nemusí být přesné, případně nedostanete upozornění do schránky nebo upozornění dostanete, ale vypadne vám ze schránky bez vašeho povšimnutí, když schránku otevíráte. Někde se stává, že balíčky už vůbec neroznášejí, z kapacitních důvodů, takže návštěva pošty je velmi důležitá
  4. Pokud objevíte ve sledování nějaký problém, tak můžete napsat prodejci, v každém případě a na to je třeba znovu upozornit, v každém případě si hlídejte ochrannou lhůtu.

Kdo si nehlídá ochrannou lhůtu, dělá chybu a může přijít o peníze za objednaný balíček.

postaŘešte jen to, co dokážete ovlivnit, zbytečně se nestresujte, že nějaký balíček ještě nedorazil. Standardní ochranná lhůta na Aliexpressu je 60 dnů od odeslání, nikoliv od objednání. Prodloužením ochranné lhůty chybu neuděláte, brzké otevírání sporů může mít negativní vliv na váš účet na Aliexpressu.

Dejte si tedy kafíčko a jen si hlídejte ochrannou lhůtu.  Zbytečně  se nestresujte.

Přejeme vám příjemný a poklidný advent.

 

Prostor pro vaše komentáře