Bezpečnost placení na internetu
Nejslabším článkem jakékoli technické služby je téměř vždy člověk a tak se dnes pojďme podívat, jak minimalizovat rizika při používání platební (ať už kreditní a nebo debetní karty) na internetu.
Nejdříve však vysvětlení rozdílu mezi debetní a kreditní kartou:
Debetní karta je karta k vašemu běžnému (případně spořícímu) účtu, platíte tedy svými vlastními penězi, žádné peníze si nepůjčujete (pokud jste si v bance nedomluvili kontokorent a nemůžete jít na běžném účtu do mínusu)
Kreditní karta je druh úvěru, jeden z těch dražších úvěrů, kde RPSN se pohybuje kolem 30 % ročně. Platíte penězi banky a pokud půjčenou částku nezaplatíte do určitého data, platíte i úroky.
A jak tedy přistupovat ke své platební kartě?
- Každá platební karta obsahuje tři důležité údaje, číslo platební karty, datum platnosti karty a kód CVV/CVC. Pro platbu na internetu potřebujete tyto tři údaje. Proto je dobré nevystavovat si svoji kartu na facebooku nebo jí nespouštět z očí například v restauraci, pokud by s ní obsluha chtěla odejít za roh a rychle si mobilem vyfotit obě dvě strany platební karty. Je to stejné jako s PINem, který, doufáme, nemáte napsaný na platební kartě.
- Platby na internetu lze mít neustále blokované a kartu si můžete odemknout jen ve chvíli, když potřebujete na internetu provést platbu. Každá banka to má trochu jinak, ale zákaznická linka každé banky vám poradí, jak si zablokovat a odblokovat kartu pro placení na internetu
- U každé banky si rovněž můžete nastavit denní/týdenní limity pro platbu na internetu. Čím nižší limit, tím lepší, hodně lidí je totiž neopatrných a technicky málo zdatných, klidně totiž zadají údaje o své kartě i tam, kam vůbec nemají a zneužití karty je pak jednoduché.
- Dalším ochranným prvkem je využívání spořícího účtu. Na běžném účtu není třeba mít velký obnos peněz, krátkodobá peněžní rezerva má být na spořícím účtu. Kombinace nízkých limitů na platební kartě a minimálního zůstatku na běžném účtu je velmi bezpečná i pro notorické klikaře, kteří kliknou na všechny nesmysly.
- A teď něco málo k uložení platební karty na Aliexpressu. Uložení platební karty na Aliexpressu není nebezpečné, za předpokladu, že jste zodpovědní uživatelé internetu, dodržujete pravidlo 3) a 4) a zároveň máte silné heslo na Aliexpressu (a toto heslo nepoužíváte jinde). Silné heslo je takové, které má alespoň 10 znaků a jsou v něm zároveň malá i velká písmena a čísla. Čím delší heslo, tím je bezpečnost vyšší.
- Důležité je samozřejmě i používání vhodného antivirového programu a kontrola počítače před malware, spyware a jinými záškodnickými programy, ideálně i používání firewall a zároveň je třeba si pravidelně aktualizovat operační systém a programy v počítači.
Závěrem, stejně tak jako na Aliexpressu můžete přijít o peníze jen vlastní chybou (nejčastěji nesledováním ochranné lhůty a nevyvoláním sporu), i u platební karty je to vždy chybou (neopatrným chováním) ze strany majitele karty.
Přejeme vám příjemné nakupování.