Bezpečnost placení na internetu

platebnikarta

Nejslabším článkem jakékoli technické služby je téměř vždy člověk a tak se dnes pojďme podívat, jak minimalizovat rizika při používání platební  (ať už kreditní a nebo debetní karty) na internetu.

 
AXACP2

Nejdříve však vysvětlení rozdílu mezi debetní a kreditní kartou:

Debetní karta je karta k vašemu běžnému (případně spořícímu) účtu, platíte tedy svými vlastními penězi, žádné peníze si nepůjčujete (pokud jste si v bance nedomluvili kontokorent a nemůžete jít na běžném účtu do mínusu)

Kreditní karta je druh úvěru, jeden z těch dražších úvěrů, kde RPSN se pohybuje kolem 30 % ročně. Platíte penězi banky a pokud půjčenou částku nezaplatíte do určitého data, platíte i úroky.

 

A jak tedy přistupovat ke své platební kartě?

  1. Každá platební karta obsahuje tři důležité údaje, číslo platební karty, datum platnosti karty a kód CVV/CVC. Pro platbu na internetu potřebujete tyto tři údaje.  Proto je dobré nevystavovat si svoji kartu na facebooku nebo jí nespouštět z očí například v restauraci, pokud by s ní obsluha chtěla odejít za roh a rychle si mobilem vyfotit obě dvě strany platební karty. Je to stejné jako s PINem, který, doufáme, nemáte napsaný na platební kartě.
  2. Platby na internetu lze mít neustále blokované a kartu si můžete odemknout jen ve chvíli, když potřebujete na internetu provést platbu. Každá banka to má trochu jinak, ale zákaznická linka každé banky vám poradí, jak si zablokovat a odblokovat kartu pro placení na internetu
  3. U každé banky si rovněž můžete nastavit denní/týdenní limity pro platbu na internetu. Čím nižší limit, tím lepší, hodně lidí je totiž neopatrných a technicky málo zdatných, klidně totiž zadají údaje o své kartě i tam, kam vůbec nemají a zneužití karty je pak jednoduché.
  4. Dalším ochranným prvkem je využívání spořícího účtu. Na běžném účtu není třeba mít velký obnos peněz, krátkodobá peněžní rezerva má být na spořícím účtu. Kombinace nízkých limitů na platební kartě a minimálního zůstatku na běžném účtu je velmi bezpečná i pro notorické klikaře, kteří kliknou na všechny nesmysly.
  5. A teď něco málo k uložení platební karty na Aliexpressu. Uložení platební karty na Aliexpressu není nebezpečné, za předpokladu, že jste zodpovědní uživatelé internetu, dodržujete pravidlo 3) a 4) a zároveň máte silné heslo na Aliexpressu (a toto heslo nepoužíváte jinde). Silné heslo je takové, které má alespoň 10 znaků a jsou v něm zároveň malá i velká písmena a čísla. Čím delší heslo, tím je bezpečnost vyšší.
  6. Důležité je samozřejmě i používání vhodného antivirového programu a kontrola počítače před malware, spyware a jinými záškodnickými programy, ideálně i používání firewall a zároveň je třeba si pravidelně aktualizovat operační systém a programy v počítači.

 

Závěrem, stejně tak jako na Aliexpressu můžete přijít o peníze jen vlastní chybou  (nejčastěji nesledováním ochranné lhůty a nevyvoláním sporu), i u platební karty je to vždy chybou (neopatrným chováním) ze strany majitele karty.

 

Přejeme vám příjemné nakupování.

Prostor pro vaše komentáře